Çeşidi ne olursa olsun aldığınız köy ürününün tadı, aroması, rengi ve elbette kalitesi her şeyden önce bitkinin yetiştiği bölge ve iklimle alakalıdır. Köy mahsulü nar ekşisinin elde edildiği narlar, Osmaniye’nin Kadirli ilçesi sınırlarında bulunan ve Toroslar’ı kuzeyden güneye geçen Savrun Çayı Vadisi’nin orta ve üst kısımlarında, ortalama 450-500 metre rakımda yetişmektedir. Bu bölge mikroiklim özelliği gösteren bir bölge olduğu için yaz kış bol yağış almakta, dolayısıyla ürünü yetiştirirken dışarıdan bir gübre veya hormon müdahalesine gerek duyulmamaktadır. Bu ne demek? Alacağınız üründe herhangi bir ilaç veya gübre kullanılmıyor demektir. Ayrıca narlar kendinden ekşi olduğu için herhangi bir ek katkı maddesine ihtiyaç duyulmadan doğal bir ekşiliğe sahip olmaktadır.

NARIN SOFRADAKİ EN GÜZEL HALİ: KADİRLİ NAR EKŞİSİ

Kaliteli soslar özellikle salatalar da sofralarınıza lezzet katar. Nar ekşisi ise başta salatalar olmak üzere hem sağlığınıza katkı sunar hem de damaklarınızı şenlendirir. Narı kim sevmez ki? Hani şu çocukken "Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane" diye bilmecelerini okuduğumuz meyveyi. 

Efsanevi Meyvenin Mitolojik Yolculuğu

Yunan mitolojisinde Hades tarafından yeraltına sürülen Persephone, burada birkaç nar tanesi yediği için ölümlülerin dünyasına bir daha dönememiştir. Yahudi kültüründe ise bu meyve doğruluğu sembolize etmektedir. Hristiyanlık inancında bazı tarikatlara göre  dem ile Havva'nın cennetten kovulmasına yol açan meyve elma değil nardır. İslam inancında da kutsal kabul edilen narın ismi Kuran'da üç kez geçmektedir. Kuran'da, cennet meyvesi olması ve güzel yaratılmanın timsali olarak örneklenmektedir.

Nar Meyvesinin Tarihi ve Yetiştirilmesi

Narın tarihi çok eskilere dayanır. Kınagiller familyasına mensup bu meyvenin anavatanı İran'dır. Oradan Hindistan ve Pakistan'a, daha sonra ise kuzeyde Kafkasya'dan başlayarak tüm Akdeniz Havzası'na yayılmıştır. 18. yüzyılda İspanyollar bu meyveyi Amerika kıtasına götürmüş ve orada da yetişmesini sağlamışlardır. Türkiye, dünyada nar üretiminde dördüncü sıradadır. Yıllık 80 - 90 bin ton ihracat ile önemli bir ihracatçı konumundadır. Ülkemizde en çok nar üretimi Antalya'da yapılmakta, Antalya'yı Muğla, Denizli, Mersin, Gaziantep, Aydın, Hatay ve Adana izlemektedir.

Türkiye'de birçok bölgede yetiştirilse de narın yetiştiği genel bölge Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'dur. Antalya'nın Side ilçesinin adı nar anlamına gelmektedir. Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde her yıl nar festivali düzenlenmektedir. 


Bahçelerden Sofralara

Ilıman iklimleri seven narın oldukça acı olan dış kabuğunun altında yüzlerce çekirdekten oluşan meyve kısmı bulunur. Bu kısım genellikle hafif ekşi bazen de tatlıdır. Tadı genellikle mayhoş olarak tanımlanır. 

Nar, meyve olarak tüketileceği zaman tanelenmelidir. Bunun için dış kabuk bıçak yardımıyla çizilir, meyve dilimlere ayrılır. Arkadan kabuğa bir kaşıkla yavaşça vurularak taneler bir kaba dökülür. Kaba su eklenince yenmeyen ince zarlar ve kabuk kalıntıları suyun yüzüne çıkar, taneleri dibe çöker. 

Sütlaç, güllaç, aşure gibi tatlılar narla süslenebilir. Nar suyu Ortadoğu'da önemli bir içecektir. Ayrıca nar suyunun kaynatılıp karamelize edilmesiyle elde edilen nar ekşisi değerli bir sostur. Nar ekşisi birçok yemek ve mezede kullanılmaktadır. Salatalara sos olarak eklenmesinin yanında kısır, acılı ezme, patlıcan doğrama, ekşili yuvarlama, ekşili köfte, analı kızlı, çiğ köfte, yaprak sarma ve dolma gibi birçok yemek, meze ve aparatifte nar ekşisi kullanılabilir.

 

Narın Besleyici Özellikleri ve Sağlığa Faydaları

100 ml nar suyunda yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının %16'sını karşılar.  Ayrıca B vitamini ve potasyum da içermektedir. Nar özü diyet listelerinin vazgeçilmezidir çünkü şeker ve kalori içermemektedir. Meyvenin kabuğu ishale karşı çay olarak tüketilebilir. Çarpıntıyı önler, mideyi destekler. Ayrıca narın suyu safra sökücü etkiye sahip olduğu gibi virüslere karşı da etkilidir. Prostata karşı önleyicidir. Nardaki tanen kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur. Nar tohumu yağı göğüs kanseri tedavisinde destekleyici etkiye sahiptir. Geleneksel yöntemle elde edilen doğal ve katkısız nar ekşisi de narın bu özelliklerini büyük oranda içinde barındırmaktadır.

 

Nar Ekşisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Nar suyu orta ateşte 6 - 7 saat boyunca kaynatılır. Tıpkı pekmezde olduğu gibi meyvenin içindeki doğal şeker ısıyla etkileşime girerek karamelize olur ve siyah bir renk alır. Hatta bu yüzden bazı yörelerde nar ekşisi için nar pekmezi dense de Anadolu'da yaygın adlandırma nar ekşisi biçimindedir. Bu aşamada sık sık karıştırmak ve köpüğünü almak önemlidir. Soğuduktan sonra şişelenen ürün, uygun saklama koşullarında iki yıl boyunca kullanılabilir.

 

Neden Kadirli Nar Ekşisi?

Kadirli yöresi, Osmaniye sınırları içinde yer alır ve Çukurova'nın bitip Toros Dağları'nın başladığı coğrafyada özel bir iklime sahiptir. Kadirli büyük sanayi tesislerinden uzak olduğu için havası ve suyu oldukça temizdir. Kadirli'de Toroslar'ın kaynak sularıyla yetişen narların ekşisi ve lezzeti yerindedir. Dolayısıyla nar ekşisi yapılırken sosu ekşitmek için ekstra bir katkıya gerek yoktur.

Kadirli Nar ekşisi geleneksel üretim yöntemleri ile elde edilmektedir. Katkısız ve doğal bir üründür. Bahçeden toplanan narlar elde kesilip çizilmekte ve çırpılarak tanelenmektedir. Daha sonra çuvallara doldurulan taneler ezilerek nar suyu elde edilir. Büyük bakır kazanlarda odun ateşinde ağır ağır kaynatılan Kadirli nar ekşisi, yaklaşık 6 - 7 saat gibi bir sürede kıvam almaktadır. Üretimin hiçbir aşamasında herhangi bir katkı maddesi katılmaz. Gerçek nar ekşisi sadece nar suyunun kaynatılmasıyla elde edilen doğal bir üründür. Sabaha kadar soğumaya bırakılan ekşi, soğuduktan sonra istenen boyutlarda şişelenmektedir. Doğrudan güneş görmeyen ve serin yerde saklanan ürün, iki yıla kadar tazeliğini rahatlıkla korumaktadır.

 

  • Sayı Taksit Toplam
  • 2 26,11 52,23
  • 3 17,52 52,56
  • 6 8,93 53,58
  • 9 6,11 55,02
  • 12 4,81 57,72