Genel

ANTEP BİBER SALÇASININ FAYDALARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Gaziantep Biber ve Salçaları

Geleneksel beslenme tarzımızın en önemli parçalarından biri de salçadır. Yemek kültürünün omurgalarından biri olan salçasız yemek düşünmek oldukça zordur. Yemeklerimize tat, koku ve aroma kazandırarak sofralarımızı renklendiren bu besinler sadece damak tadına hitap etmekle kalmaz aynı zamanda bağışıklığımızı güçlendirerek sağlığımızı da destekler. Gelin şimdi hep birlikte ev yapımı Gaziantep biber salçasının sağlığımıza olan katkılarına birlikte göz atalım.

Biber Salçası: Antep’ten Sofralara Bir Lezzet Şöleni

Biberin anavatanı Amerika kıtasıdır. Bu kıtada MÖ 7.500’lü yıllardan bu yana bir gıda ve ilaç maddesi olarak kullanılan kırmızı biber, kıtaya Avrupalıların ayak basmasıyla İspanya ve Portekiz üzerinden Avrupa ve tüm dünyaya yayıldı. Bugün dünyanın tüm mutfaklarının vazgeçilmez bir unsuru olarak kullanılan kırmızı biberin yurdumuzda üç yaygın kullanım alanı vardır. Kırmızı biberler acısıyla tatlısıyla salça, pul biber ve taze olarak tüketilmektedir. Gaziantep ise hem biber üretimi hem de salça üretimiyle adından söz ettiren bir şehrimizdir.

Gaziantep mutfağı, dünyaca tescilli önemli bir mutfaktır. Bu mutfağın en önemli lezzet unsurlarının başında ise güneşte kurutularak yapılan biber salçaları gelmektedir. Biber salçası doğal özelliği sayesinde tam bir antioksidan deposu olarak bilinir. Kırmızı biberin yapısında doğal olarak bulunan C vitamini, kapsaisin, beta keroten gibi faydalı öğeler ev yapımı salça üretimi sırasında kaybolmaz ve korunur. Böylece bu besin değerleri yemeler aracılığıyla insan vücudunu olumlu yönden destekler.

Metabolizmanın Dostu: Kırmızı Biberin Faydaları Saymakla Tükenmez

Kırmızı biberin en çok bilinen özelliği metabolizmayı hızlandırıyor olmasıdır. Böylece vücutta ödem oluşmaz ve istenmeyen kiloların önüne geçilmesi kolaylaşmış olur. Kötü kolesterolü düşüren kırmızı biber C vitamini içeriğiyle bağışıklığı destekler. Özellikle acısının tüketilmesi önerilen kırmızı biberin potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengin olduğu unutulmamalıdır.

Gaziantep yöresiyle özdeşleşen güneşte kurutma tatlı ve acı biber salçasının içinde de bolca bulunan ve salçaya kırmızı rengini veren beta karoten ise hem zihni açmakta hem de stres ve durgunluğa iyi gelmektedir. Yani aslında bol salçalı ve soslu bir ev yemeğinin yüzümüzü güldürmesi sebepsiz değildir. Güzel bir yemek, içindeki faydalı besinlerle hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı korur.

Antep Biber Salçasının Sırrı Biberlerimizdir

Biber Salçası Gaziantep’ten Alınır

Dünyaca ünlü Antep mutfağının sırrı yemeklerde kullanılan salça, baharat ve zeytinyağındadır. Antep biber salçası kokusu, aroması, rengi ve tadıyla eşsizdir. Kavanozu açtığınız anda buram buram yaz ve kırmızı biber kokusu dolar mutfağınıza. Salçayı kavururken her yeri saran sımsıcak salça kokusu anne evinin sıcaklığını anımsatır. Kaynatılarak değil de güneşte kurutularak hazırlanan Antep biber salçasının içinde herhangi bir koruyucu madde bulunmaz. Sadece yemek tuzu ayarında bir miktar tuzla tatlandırılır. Salça konusunda Antep güneşine güvenin, biber salçanızı Gaziantep’ten sipariş verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir